אבחון ציורים

אבחון ציורי ילדים הוא שיטת מדידה והערכה בפסיכולוגיה של האישיות הנעזרת בציורי ילדים. השיטה מסייעת באבחון בעיות בתחומים הקשורים לגוף, לנפש וליחסים של הילדים עם סביבתם הקרובה.

פסיכולוגים השיטה מסתמכת על מחקרים שנערכו על ידי פסיכיאטרים, פסיכולוגים, אמנים, אנשי חינוך וגרפולוגים, ואשר מצאו קשרים חיוביים בין ההבעה החזותית והבחירות הלא-מודעות לבין מאפיינים מנטליים ורגשיים. כן נסמכת השיטה על הידע והמחקר אודות התפתחות ציורי ילדים.

פסיכולוגים, אנשי חינוך וגרפולוגים רואים בציורי ילדים אמצעי מדידה והערכה בפסיכולוגיה של האישיות. ילדים צעירים מתקשים לבטא את עצמם, לכן ציורים מספקים להם כלי להביע את רגשותיהם וחוויותיהם. בנוסף ניתן למצוא בציורי ילדים ביטוי ראשוני שהוא חשוב לעתים יותר מדיבור או כתיבה, מכיוון שהם נעזרים בציורים כאמצעי גישור על הפער בין שפתם לבין שפת המבוגרים, ובכך גם יוצרים קשר עם המבוגרים אשר מקיפים אותם. אבחון ציורי ילדים מספק תובנות משמעותיות בנוגע לחשיבה של ילדים, התפתחותם ויחסם עם הסביבה.

פענוח ציורים בקרב מבוגרים-זיהוי בעיות

לא מעט אנשים בעולמינו חווים אלימות והתעללות בתוך המשפחה. לא מעט אנשים הולכים בקרבנו עם טראומות וסודות אשר שמורים עימם. ישנם אנשים אשר חוו אונס או הטרדה מינית. ישנם אנשים אשר נוצלו וחוו חוויות טראומטיות לא מעטות בתחום הרגשי. בעיות לא מעטות, תחושות וחוויות אשר חוו אנשים יכולים להיחשף באמצעות ציורים, הן על פי כתב היד, הן על פי הצבעים, הן על פי גודל הסימנים, הצורות, הדמויות והגדלים. ניתן להעיז ואף לומר כי לו הייתה התייחסות מספקת עשור ושני עשורים קודם לכלי אבחוני חשוב ויקר מפז זה, בעיות רבות היו ניתנות לזיהוי ולאבחון באופן מוקדם יותר.