מהו דיקור סיני?

נובמבר 09, 2013 אירינה יוחננוב
 

אודות דיקור סיני

דיקור סיני היא אחת מהשיטות הפופולאריות כיום ביותר והיעילות ביותר ברפואה סינית. הגישה הסינית הטבעית טוענת שבגוף קיימת מערכת תעלות אנרגיה בשם מרידאינים אשר לאורכם פזורות נקודות הדיקור. דיקור בנקודה מסוימת על המרידיאן מפעיל את הנקודה (לכל נקודה יש מטרה ותפקוד שונה) כאשר דקירה כזו גורמת למוח להפריש חומרים אנדרופינים אשר מסייעים לגוף לרפא את עצמו. סימנים לשימוש בדיקור סיני נתגלו לפני 5000 שנה.
דיקור סיני התפשט למערב לאחר ביקור ניקסון בסין בשנות החמישים כאשר כתב אמריקאי שנאלץ לעבור ניתוח חירום, "הורדם" באמצעות דיקור וסיפר את סיפורו יוצא הדופן בעיתון. כמו כן, התערבות של ארגון הבריאות העולמי, שפתח תוכניות לימוד של דיקור בסין עבור רופאים מערביים, הוסיפה וקידמה את המודעות המערבית לדיקור הסיני.

חזרה לאיזון צ'י באמצעות דיקור סיני

צ'י (Qi) הוא אכן מושג מרכזי ברפואה הסינית, והבנה שלו מהווה מפתח בריפוי כאבים ומחלות בשיטת הטיפול של דיקור סיני. על פי התפיסה הסינית, חוסר האיזון בין יין ליאנג גורם לתקיעות בזרימה של כוח החיים, הצ'י, ומביא לתחלואה. במצב של מחלה, זרימת הצ'י באיבר מסוים משתנה. דיקור סיני שואף להשפיע על תפוצת יין ויאנג במרידיאנים, לאפשר לצ'י לזרום בחופשיות ולהחזיר את הבריאות לגוף.
כיצד מצב נפשי משפיע על הבריאות? צ'י הוא הגירסא הרוחנית הלא-פיסית של הדם, ותנועתו היא זו שמכוונת את זרם הדם. הצ'י הוא כוח פסיכו-פיסיולוגי המשפיע על מערכות הנשימה והדם ועל מחשבות פנימיות. יש קשר הדוק בין מחשבה וכוח החיים, נפש וגוף.

רגשות אנושיים מקושרים לאיברי הגוף

עבור דיקור סיני, רגשות אנושיים הם בין הגורמים הפנימיים למחלות. לחץ נפשי, חרדה או דכאון עשויים לגרום למחלות, בעוד שרוגע, שמחה וסיפוק מקלים על כאבים, מחזקים את הבריאות ומשפרים את המערכת החיסונית. דיקור סיני מכיר ב-7 רגשות אנושיים: כעס, שמחה, חרדה, עצב, אבל, פחד ובהלה, כאשר כל מצב נפשי מקושר לאיבר מרכזי בגוף. כעס מקושר לכבד, התלהבות יתר מקושרת ללב, חרדה ואבל לריאות, עצב לטחול, ופחד ובהלה לכליות. הכבד אחראי על שימור כוח החיים בצורה של דם. הריאות מספקות חיוניות באמצעות האוויר שאנו נושמים. הלב אחראי על התנועה של כוח החיים בגוף. הכליות משמרות את כוח החיים בתמציות. הטחול מפיק את כוח החיים מתוך מזון ושתייה שאנו צורכים. דיקור סיני משקם את זרימת הצ'י, מחזיר את ההרמוניה לגוף ומחדש את האיזון בין יין ויאנג.
אז מה שלום הצ'י שלכם היום?